Нашето общество живее в ерата на консуматорството. Ние измерваме качеството си на живот, като прекаляваме с нови дрехи, джаджи, 3D телевизори и други. Когато обаче става дума за дълбоки неща, като личностното развитие, ние ги смятаме за „неконсумативни стоки“ – натрупали сме ги в училище и оттук насетне те никога няма да свършат. Но нещата не стоят точно така, както си мислим. Тези „стоки“ изискват инвестиции през целия живот.
Нека започнем отначало.
Какво разбираме под личностно развитие?
Личностното развитие е съвкупността от елементи, чрез които животът на индивида се обогатява емоционално, рационално и / или психологически. Натрупването на нови умения е дълга работа и като правило се основава на учебния процес. Много от нас свързват ученето с училищния опит, един от най-стресиращите моменти в живота ни. Ето защо признавам, че желанието за натрупване на нови житейски умения (чрез знания) е едно от най-трудните начала на човека. Често си представяме, че щом изразим желание чрез думи, то по чудо ще започне да дава резултати. И ако тези резултати, които очакваме в нашето въображение, се забавят, ние започваме да показваме признаци на разочарование. Разочарование, което рано или късно, може да се отрази негативно на менталното ни здраве.
Личното развитие изисква качествени инвестиции, а не количество. Колкото и да не искаме да бъдем еманципирани и мега лидери, без себепознание, вътрешна хармония, няма да можем да приложим натрупаните умения. Начинът да се намери този вътрешен баланс, т.е. хармонизирането на вътрешния свят с всичко отвън (стрес, предизвикателства, неуспехи и т.н.) е процес, който изисква искреност и поверителност, което може да се постигне при дискусия с професионален онлайн психолог. Защото в крайна сметка най-много искаме да бъдем щастливи. Искаме да сбъднем мечтите си. Искаме да бъдем по-малко стресирани и да се радваме на повече удовлетворение във всяка област от живота си.
И така, защо толкова много хора предпочитат да не „инвестират“ в емоционалното си състояние?
Ето най-често срещаните хипотези:
Не искат да се изправят срещу собствените си чувства
Неприятно е и лесно за разбиране. Например, ако преминавате през период на мъка от развод или раздяла, е много по-лесно да си купите ново палто, отколкото да опишете срама, страха, безпокойството пред напълно непознат човек. Някои хора се притесняват, че ако потънат в емоциите, които изпитват, ще избухне нещо опасно и невъобразимо. Има жени, които споделят с психолозите: „Ако започна да плача, страхувам се, че няма да мога да спра“. Този страх пречи на хората да поискат помощ и те предпочитат да оставят нещата такива, каквито са.
Мечтаят за бързо възстановяване
Психологическото консултиране и психотерапията са много мощни процеси, но резултатът им рядко се усеща за една нощ. И двете изискват да си направите „домашното“, понякога в продължение на седмици или дори месеци. Няма такова нещо като чудотворен балсам, когато става въпрос за емоционално благополучие. От гледна точка на клиента, отдадеността и ангажираността към емоционално изцеление за няколко месеца не звучи толкова вълнуващо, те искат чудодейно хапче, което действа за един ден.
Срам ги е да се обадят за помощ
Психолозите често чуват изрази като: „Аз съм възрастен, а не дете, не би трябвало да имам такива проблеми“ … или „Аз съм топ мениджър, управлявам голям екип от хора, трябва да мога да намеря решение за себе си моята ситуация … „.
Истината е, че всеки, независимо колко зрял, талантлив или образован, от време на време се нуждае от помощ. За съжаление, социалната стигма, свързана с ходенето на психолог, пречи на някои хора да търсят помощ.
Не мислят, че ще се получи
Може би най-често срещаната ситуация. Някой, чете в Интернет за консултациите с психолог онлайн, си мисли: разбира се, звучи добре, но ще ми свърши ли работа? Имам ли гаранция? Как да разбера, че си струва да инвестирам парите си и дали мога да получа това, от което се нуждая?
През повечето време, когато купуваме продукт, предполагаме, че ще получим това, което искаме, и в противен случай успяваме да възстановим парите. Когато купуваме торта, сме сигурни, че ще бъде вкусна и ще създаде (временно) удовлетворение от щастието. Когато инвестирате в психологическо консултиране, ситуацията е по-различна. Тъй като не купувате продукт, а инвестирате в взаимозависим процес и той да „работи“, трябва да ходите на срещи и да си вършите работата, колкото и психологът, с когото работите.
Ако искате да направите промени в живота си и ви интересува как протича сесията за психологическо консултиране, но не сте склонни да отидете на психолог, как бихте могли да реагирате?
Отделете момент за саморефлексия
Какви страхове, съмнения и тревоги смятате, че подхранват сдържаността ви? Помислете какво ви блокира и защо?
Помислете каква е цената, ако не действате
Ако в продължение на две или три години продължавате да правите същото като сега и сте нещастни и депресирани както сега, каква е цената на вашето бездействие? Вероятно твърде голяма …
Коригирайте отношението си
Наистина ли можете да поставите цена на вашия вътрешен мир, вашето щастие и благополучие? Колко скъпо е вашето емоционално здраве за вас? Надявам се достатъчно.
Дайте си разрешение
Няма нищо лошо да се поглезите с красиви неща и приятни преживявания. Насладете се на любимите си ястия в ресторанта, вземете почивка край езеро, купете нова книга или си направете нова прическа.
Но помнете: колкото и приятни да са тези преживявания, те са мимолетни. Докато трансформацията, през която можете да преминете при консултация с психолог, може да остане за цял живот. Ако искате да си уговорите среща за консултативна сесия, можете да си запишете час онлайн тук https://velizarvangelov.com/.